Adresa Hůry 149, 373 71 Rudolfov E-mail laborator@gentrend.cz Telefon 608 636 119

Jaký je životní cyklus klíštěte?

Život tohoto malého živočicha je poměrně dlouhý. Životní cyklus klíštěte trvá až 6 let. Zajímá vás, jak se vyvíjí a kdy bývá klíště nejvíce aktivní?

Délka vývojových stádií klíšťat

Délku jednotlivých cyklů ovlivňují vždy dané podmínky pro život. Vývoj od vajíčka po dospělého jedince trvá klíštěti 1 až 4 roky a během té doby vystřídá zpravidla 3 hostitele. Přitom každá fáze jeho vývoje zahrnuje před obdobím sání ještě klidové stadium, jehož délka se pohybuje od 6 do 12 měsíců.

Reprodukce klíšťat

Kladete si otázku, kolik "dětí" může mít samička klíštěte? Počet nakladených vajíček za celý život samičky je v řádech tisíců, přesněji řečeno více než 2500.

Životní cyklus klíštěte

Klíště projde během svého života čtyřmi vývojovými fázemi.

Vajíčko

Vajíčka jsou nakladena samičkou do trávy.

Larva

Z vajíčka se vyvine larva klíštěte o velikosti 0,8 mm se třemi páry nohou. Larvy se živí krví malých hlodavců s maximální velikostí do 10-20 cm.

Nymfa

Metamorfózou se z larvy vyvine nymfa. Její velikost je 1,2-1,5 mm, má už 4 páry nohou a živí se krví savců o velikosti do 50 cm výšky. Může jít o zajíce, ale třeba i psa nebo kočku.

Dospělý jedinec

Dospělá samice je větší než samec. Samička měří až 4,5 mm, samec 2,5 mm. V dospělosti saje krev už pouze samička, která následně na to klade vajíčka se svými potomky. 

vyvojova-stadia-klistete.png

Nejvyšší aktivita klíšťat

Klíšťata začínají být aktivní přibližně 14 dní poté, co odtaje sníh. Jakmile se začnou teploty pohybovat kolem 5 °C a sníh zmizí, je potřeba s klíšťaty při pobytu v přírodě počítat a to zejména v listnatých lesích.

Aktivita klíšťat trvá přibližně do listopadu. Nejvíce jim vyhovuje teplo. A protože během léta se většinou mění z jednoho vývojového stádia do druhého, můžete je najít přisáté zejména na jaře a na podzim, kdy tomu napomáhá i vhodné počasí.

Od jara do konce podzimu je proto důležité se před klíšťaty co nejlépe chránit a předcházet tak nakažení lymeskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou a dalšími nemocemi.

Našli jste si klíště? Víme, jak správně klíště odstranit. Dodržte tento postup a vyndání klíštěte bude hračka. Zároveň také doporučujeme zaslat klíště na laboratorní analýzu, která zajistí včasné určení, zda je dané klíště přenašečem některého ze závažných onemocnění.